‹ Prev
Next ›
3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3 Inch Full Screen Laptop 16:10 BP133W1E
5 Stock Available
- Enables incredibly vivid screen viewing with proprietary technology that enables 85' transmission of the device's brightness
- On average, 25' more brightness than the other black privacy filters on the market
- Nanolouver technology that powers a premium visual experience, perfectly balancing privacy, exceptional brightness and clarity
- 60-Degree viewing angle
- Touch compatible
- Includes 3M™ COMPLY™ Adhesive Strips so your 3M™ Bright Screen Privacy Filter remains securely in place and does not need to be removed
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- 100' hand inspected for quality assurance
Product Details
General Information
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 196 x 294 mm |
| Display diagonal (metric) | 337 cm |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 16 |
| Limits viewing angle | 60° |
| Light transmission | 85% |
| Easy to apply | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Adhesive strip |
| Easy to remove | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Width | 294 mm |
| Height | 196 mm |
| Width (imperial) | 29.4 cm (11.6") |
| Height (imperial) | 19.6 cm (7.7") |
Product Information
| Brand | Befon |
Description
Get the revolutionary new privacy filter that so seamlessly protects your onscreen data, you'll hardly know it's there—but visual hackers around you will. Introducing the 3M™ Bright Screen Privacy Filter. Easy to apply, easy to use, easy to forget it’s there. Only from 3M, the experts in screen privacy.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews