‹ Prev
Next ›
Ace Executive Mesh Chair With Folding Arms Bespoke Colour Seat Ginseng Chilli
377 Stock Available
Non-Returnable
- Award-winning design: The Ace office chair's sleek and modern appearance ensures you'll have the most enviable seat in the room, perfect for elevating any workspace aesthetic.
- Customisable comfort: Experience tailored support with folding arms, adjustable lumbar support, and a customisable headrest to accommodate your unique preferences and ergonomic needs.
- Effortless adjustability: With a single lever lock tilt action, comfortably recline with ease for the perfect seating position for ultimate comfort and productivity.
- Breathable mesh back: The Ace chair features a high-quality mesh back, promoting air circulation and providing excellent support throughout long workdays.
- Make it Personal: Personalise the Ace with an array of bespoke fabric options.
Select Product Options
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Type | High |
| Back Width | 470mm |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 730-760mm |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Dimensions | 660x610x1170-1300mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Headrest Type | Adjustable |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Depth | 510mm |
| Seat Height | 440-535mm |
| Seat Width | 510mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Executive Chairs |
| Warranty | 1 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 11.5kg |
| With Arms | Folding Arms |
Product Information
| Brand | Ace |
| Type | Office Chairs |
Description
If points were awarded to the user with the best-looking office chair, the Ace would leave you the highest scorer every single time. Easy to operate thanks to the single lever lock tilt action, this mesh back chair also boasts folding arms, adjustable lumbar support and even an adjustable headrest.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews