- Sturdy frame is reliable and durable
- Modern design looks stylish in any office
- Smooth spacious table top provides plenty of room
- Finish: Oak
- Easy to wipe surface for quick cleaning
- Circular shape for multiple users
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Dimensions: 1100 x 730mm
<
>
Arista Round Meeting Table 1100x1100x730mm Maple KF72049
Call For Availabilty
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Dimensions (WxDxH) | 1100x1100x730mm |
| Frame Colour | Maple |
| Manufacturer | TC Group |
| Leg Type | Arrowhead Legs |
| Height | 730mm |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Shape | Circular Table |
| Size | 1100mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Top Material | Wood |
| Table Colour | Maple |
| Weight | 28kg |
Product Information
| Brand | Arista |
| Type | Tables |
Description
This beautifully constructed oak veneer table with round table top is suitable for the office and the home, and makes a great, informal meeting area. A cruciform base provides stability for long lasting, extended use. In addition, an easy to clean surface allows you to clean up after use with consummate ease. The diameter of the table is 1100mm and it is 730mm high.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
