- Synchro mechanism with tilt torsion control
- Upholstered seat and mesh back for increased air flow and added comfort
- Seat slide with 50mm range of movement
- Seat Dimensions (WxD): 480x510mm
- Adjustable lumbar support
- Seat Height: 440-690mm
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Overall Dimensions (WxDxH): 660x660x1130-1260mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details. Lead Time: 1-2 days
<
>
Arista Stealth High Back Chair with Headrest Adjustable Arms Black/White KF80382
393 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Black/White |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Width | 440mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 690mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | VOW |
| Seat Depth | 510mm |
| Seat Height | 440-690mm |
| Seat Width | 480mm |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Warranty | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Weight | 19.8kg |
| With Arms | Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Arista |
| Type | Office Chairs |
Description
The Arista Stealth is an ergonomically designed high back office chair with adjustable headrest and adjustable lumbar support. Versatile all-rounder that will suit nearly all users, no matter their height or weight. The chair has an upholstered seat and mesh back for increased air flow and added comfort. Featuring synchro mechanism with tilt torsion control, height adjustable armrests, seat slide with 50mm range of movement and adjustable lumbar support. Recommended usage of up to 8 hours and maximum user weight of 18 stone (115kgs).
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
