‹ Prev
Next ›
ASUS Eye Care VY249HF 24 inch Gaming Monitor IPS Full HD VY249HF
Call For Availabilty
- 23.8" FHD IPS panel with 100Hz refresh rate for smooth video viewing and casual gameplay
- SmootMotion technology with up to 100Hz refresh rate and 1ms MPRT eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback and daily usage
- Adaptive Sync delivers fluid, artifact-free visuals at any frame rate
- Proprietary long-lasting antibacterial treatment inhibits the growth of bacteria and fungi on the monitor bezels and hotkeys
- Eye Care Plus technology includes Color Augmentation mode helps users with color-vision deficiency better distinguish between colors, and Rest Reminder helps users manage screen time
Product Details
General Information
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1300 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Backlight type | LED |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 31 - 110 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
Product Information
| Brand | Asus |
| Type | LCD Monitor |
Description
VY249HF EYE CARE GAMING MONITOR LEARN, WORK & PLAY, THE HEALTHY WAY ASUS VY249HF Eye Care Gaming monitor is designed with your health in mind. It features ASUS Eye Care Plus technology, a proprietary long-lasting antibacterial treatment on the bezels and hotkeys, and an advanced IPS FHD panel that delivers exceptional visuals. Ideal for eLearning, work or entertainment, the combination of a 100 Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology ensures you’ll enjoy consistently smooth visuals with any content.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews