‹ Prev
Next ›
ASUS ZenScreen MB166CR 16 inch Portable Monitor IPS Full HD MB166CR
Call For Availabilty
- 15.6-inch Full HD portable anti-glare IPS display with an ultraslim and thin design helps you get things done more efficiently when you’re on the go
- USB Type-C connector (DP Alt mode) for user convenience and compatibility with compatible devices
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Automatically sense its orientation and switch the monitor between landscape and portrait modes via DisplayWidget Center software
- User-friendly design with embedded tripod socket on the rear and 360° kickstand for versatility
Product Details
General Information
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16 |
| Display technology | LCD |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 800 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display number of colours | 262000 colours |
| Backlight type | LED |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Viewable size, horizontal | 34.4 cm |
| Viewable size, vertical | 19.4 cm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 60 - 60 Hz |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| HDMI | No |
| Headphone out | No |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDCP | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | No |
| Energy efficiency class (SDR) | B |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 6 kWh |
| Power consumption (typical) | 5.24 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
Product Information
| Brand | Asus |
| Type | Computer Monitors |
Description
Sleek and portable design ASUS ZenScreen™ is ideal for life on the road. This sleek portable display is light weight and has a slim profile, so it fits easily in any travel bag and is ready for productivity, anytime and anywhere. One cable is all you need ZenScreen MB166CR uses a single USB Type-C* connection for both power and video transmission from your host device. This means you have less cables to work with, so you get a neater work area. Designed with Versatility A 360° detachable kickstand allow you to screw-in with ease on the rear tripod socket, enabling easy tilt adjustments in either portrait or landscape mode. With the 360° kickstand design you can even put it on a tabletop mount with ease.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews