‹ Prev
Next ›
Avior Centro Call Centre Chair with 2D Adjustable Arms Fabric Royal Blue KF81974
3 Stock Available
Non-Returnable
- Back Dimensions (WxH): 430x540mm
- Overall Dimensions (WxDxH): 700x700x955-1115mm
- Seat Height: 435-520mm
- Non-returnable. There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Seat Dimensions (WxD): 480x460mm
- Weight Capacity: Up to 152kg
- Ratchet back and heavy duty mechanism with asynchro movements
- Thick, moulded back which enhances user comfort
- 2-dimensional adjustable arms included as standard, promoting good posture
- Ideal for 24 hour environments
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Asynchro Mechanism |
| Back Height | 540mm |
| Chair Colour | Royal Blue |
| Recommended Weight Limit | 152kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Manufacturer | VOW |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 435-520mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Avior |
| Type | Office Chairs |
Description
Ideal for 24 hour environments.2-dimensional adjustable arms included as standard promoting good posture.Ratchet back.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews