‹ Prev
Next ›
BakkerElkhuizen Evoluent 4 Bluetooth Right Handed Vertical Mouse Black BNEEVR4BB
10 Stock Available
Non-Returnable
- BakkerElkhuizen Evoluent 4 Bluetooth
- Right-Handed Vertical Mouse
- Bluetooth Connectivity
- 6 programmable buttons
- 4 DPI settings (800, 1300, 1800 and 2600)
- Mac-OS compatible
- 5 year guarantee
- Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Purpose | Office |
| Device interface | Bluetooth |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 2600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 6 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Button functions | Copy/Paste, DPI switch, Forward, Back |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Wireless range | 6 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS, Unix |
| Width | 89 mm |
| Depth | 111 mm |
| Height | 77 mm |
| Weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 236 g |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
Product Information
| Brand | Bakker Elkhuizen |
| Type | Mouse & Pad |
Description
A vertical Bluetooth mouse for Mac users with great functions. This Bluetooth mouse is suitable for right-handers and compatible with Mac OS. The Evoluent4 Bluetooth has great functions like six programmable buttons, a directly reachable DPI-button to adjust the pointer speed into one of the four different values (800-1300-1800-2600) that suits you best, illuminated Evoluent logo turns off when the system is in power saving mode, and a lip which supports the little finger. Start working with the Evoluent4 Bluetooth and support your hand in an upright neutral posture that avoids forearm twisting. The Evoluent4 Bluetooth will provide you with superior comfort during your computer work.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews