‹ Prev
Next ›
Bankers Box Storage Box Standard Grey (Pack of 10) 00810-FF
12 Stock Available
- Oversized lid will accommodate A4 and foolscap suspension files
- Time saving FastFold assembly
- Standard storage box
- Dimensions (internal): W333 x D380 x H285mm
- Stackable up to 4 high
- Great for storing ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files
- Pack of 10
- Colour: Grey/White
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | Standard |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 335x404x292mm |
| Dimensions | 335x292x404mm |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Type | Storage Boxes |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 590g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Description
This Bankers Box standard storage box features time saving FastFold assembly and oversized lid, which can accommodate A4 and foolscap suspension files, ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files. This pack contains 10 grey storage boxes measuring W333 x D380 x H285mm (internal).
People who bought this also bought
-
Product Code: WX20012128 Stock Available
-
Product Code: VM49500997 Stock Available
-
Product Code: KF270015044 Stock Available
-
Product Code: HPCF237A18 Stock Available
-
Product Code: KF270171242 Stock Available
-
Product Code: KF2608216322 Stock Available
-
Product Code: KF04090267 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: WX20012128 Stock Available
-
Product Code: VM49500997 Stock Available
-
Product Code: KF270015044 Stock Available
-
Product Code: HPCF237A18 Stock Available
-
Product Code: KF270171242 Stock Available
-
Product Code: KF2608216322 Stock Available
-
Product Code: KF04090267 Stock Available