‹ Prev
Next ›
Barco Clickshare C10 Gen2 Wireless Presentation System R9861611EUB1
Call For Availabilty
Non-Returnable
- Interactive features: touchback, annotation and blackboarding
- Increased collaboration with 2 sources on screen
- Iconic ClickShare Button(s) for employees and guests
- 100% secure, encrypted and cloud-managed
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| AirPlay mirroring | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Miracast | Yes |
| Google Cast | Yes |
| Number of users | 32 user(s) |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Frequency band | 2.4, 5 GHz |
| Dual-band | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.15.1 |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, WPA2-PSK |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Interface | HDMI |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power source type | DC |
| Input voltage | 110 - 220 V |
| Power consumption (max) | 24 W |
| Windows operating systems supported | Windows 11 Enterprise x64, Windows 10, Windows 11 Home, Windows 10 Education, Windows 11 Pro, Windows 10 Education x64, Windows 11 x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0, Android 9.0, iOS 12, iOS 13, iOS 13.4, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iOS 16 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
Product Information
| Brand | Barco |
Description
Interactive wireless presentation for any meeting space ClickShare C-10 brings interactive wireless presentation to any meeting space. Content sharing is simple, with just one click on the ClickShare Button (Windows or Mac) or the ClickShare App (laptop, mobile or tablet). Start presenting within seconds: no cables, no software to download, no training needed.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews