‹ Prev
Next ›
Brother BU-229CL Transfer Belt Unit BU229CL
Ships in 10-14 Business Days
41 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: HL-L8230CDW - DCP-L3515CDW - DCP-L3520CDW - MFC-L8340CDW - DCP-L3520CDWE - HL-L8240CDW - HL-L3220CWE - MFC-L8390CDW - MFC-L3740CDWE - DCP-L3560CDW - HL-L3240CDW
- Brother
- A complete printing system. Developed by the experts in printing at Brother as part of a complete printing system
- Long-lasting durability. Keeps your laser-quality prints looking crisp and professional with yields up to 150,000 pages.* *Approximate yield based on 2 pages per job (letter/A4 single-sided pages). The number of pages may be affected by a variety of factors including but not limited to media type and media size
- Developed for Brother printers. Use with Brother multifunction and all-in-one digital colour laser-quality printers: HL-L3220CDW, HL-L3280CDW, HL-L3295CDW, HL-L3300CDW, HL-L8245CDW, MFC-L3720CDW, MFC-L3765CDW, MFC-L3780CDW, and MFC-L8395CDW
Product Details
General Information
| Colour | Black/Green |
| Page yield | 50000 pages |
| Product colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 363 x 172 x 366 mm |
| Weight | 724 g |
| Country of origin | Vietnam |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.71 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Pallet gross height | 15.1 cm |
| Pallet gross weight | 101.5 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Part |
Description
he Brother BU-229CL Belt Unit was developed by the experts in printing at Brother as part of a complete printing system. Offering long-lasting durability, it keeps your laser-quality prints looking crisp and professional with yields up to 150,000 pages.* Use it with the following Brother multifunction and all-in-one digital colour laser-quality printers: HL-L3220CDW, HL-L3280CDW, HL-L3295CDW, HL-L3300CDW, HL-L8245CDW, MFC-L3720CDW, MFC-L3765CDW, MFC-L3780CDW, and MFC-L8395CDW. *Approximate yield based on 2 pages per job (letter/A4 single-sided pages). The number of pages may be affected by a variety of factors including but not limited to media type and media size.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews