‹ Prev
Next ›
Brother HL-L2445DW A4 Wireless Mono Laser Printer HLL2445DWZU1
7 Stock Available
- Print up to 32 pages per minute
- 2-Sided print, up to 16 sides per minute
- 1 Line LCD control panel
- Fast ethernet, 5GHz WiFi and USB, Brother Mobile Connect app
- 64MB Internal memory
- 250 sheet paper input tray11
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 8 ppm |
| Warm-up time | 20 s |
| Time to first page (black, normal) | 8.5 s |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Country of origin | Vietnam |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Labels, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Custom media width | 76.2 - 215.9 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP, WPA3-SAE |
| Internal memory | 64 MB |
| Noise level (ready) | 49 dB |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Power consumption (printing) | 470 W |
| Power consumption (max) | 920 W |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
Work smarter from anywhere at home or in the office with the easily connected Brother HL-L2445DW. Hosting a range of efficiency-boosting features, this mono laser printer saves you time with fast flawless printing, automatic 2-sided print, and a generous paper tray capacity. Get set up with ease and download the Brother Mobile Connect App, enabling you to print from virtually anywhere. The HL-L2445DW keeps your printing costs down using a separate drum and toner unit, and the generous 1,200 pages7 inbox toner supporting your higher print volume needs. Toner is easy to change and high yield toner is available, printing up to 3,000 pages7, reducing your cost per page and frequency to replace.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews