‹ Prev
Next ›
Brother HL-L3240CDW A4 Wireless Colour Laser Printer HLL3240CDWZU1
Call For Availabilty
- Print up to 26 pages per minute
- 2-Sided print, up to 10 sides per minute
- Gigabit ethernet, 5GHz WiFi and USB
- 250 Sheet paper input capacity
- User-friendly 1 line LCD control panel
- 1,000 Page yield inbox toner, 3,000 page mono 2,300 page colour high yield available
Product Details
General Information
| Colour | White/Grey |
| Print technology | LED |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Warm-up time | 28 s |
| Time to first page (black, normal) | 13.5 s |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Legal, Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | WPA2-AES, 64-bit WEP, WPA2-PSK, 128-bit WEP, WPA3-SAE, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Supported network protocols (IPv4) | ARP, RARP, BOOTP, DHCP, APIPA(Auto IP), WINS/ NetBIOS name resolution, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/ Port9100, SMTP Client, IPP/IPPS, FTP Client and Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS server, TFTP client and server, ICMP, Web Services (Print/Scan), SNTP Client, Syslog |
| Supported network protocols (IPv6) | NDP, RA, DNS resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port9100, IPP/IPPS, SMTP Client, FTP Client and Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS server, TFTP client and server, ICMPv6, SNTP Client, Web Services (Print/Scan), Syslog |
| Internal memory | 256 MB |
| Sound pressure level (printing) | 47 dB |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
The office and home environment is continuously changing with the goal of increasing efficiency and productivity. Be confident that you have a reliable device that prints quickly and effortlessly, with: 2-Sided print, up to 10 sides per minute 1 Line LCD control panel Gigabit ethernet, 5GHz WiFi and USB 256MB Internal memory 250 Sheet paper input tray Comes with 1,000 black, 1,000 colour page yield toners, 3,000 black, 2,300 colour maximum yield available
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews