‹ Prev
Next ›
Brother HL-L6415DN A4 Mono Laser Printer HLL6415DNZU1
3 Stock Available
- Print up to 50 pages per minute
- 2-Sided print, up to 24 sides per minute
- Gigabit ethernet, optional 5GHz WiFi
- 1GB Internal memory with optional secure USB storage
- 520 Sheet paper input tray expandable up to 1,56011
- Comes with 25,000 page maximum yield available7
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Duplex printing mode | Auto/Manual |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 24 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 6.7 s |
| Watermark printing | Yes |
| Secure printing | Yes |
| N-up printing | 2, 4, 6, 8, 9, 16, 20, 25 |
| Booklet printing function | Yes |
| Economical printing | Yes |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | BR-Script 3, Epson FX, IBM ProPrinter, PCL 6, PDF 1.7, XPS |
| Printer fonts | Barcode, Bitmap, PCL, Scalable |
| Number of PostScript fonts | 66 |
| Number of barcode fonts | 16 |
| Number of bitmap fonts | 12 |
| Number of scalable fonts | 73 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 620 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 520 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Folio, Legal, Letter |
| Custom media width | 69.8 - 215.6 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 230 g/m² |
| Duplex media weight | 64 - 105 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
The super high-yield inbox toner means you can print for longer whilst considerably reducing your print spend. This, together with the robust build quality, flexible paper handling professional finishing options, makes the HL-L6415DN the ideal print partner for your business. Together with: 8.9cm Colour touchscreenOptional Mailbox and Staple FinisherCompatible with Brother and 3rd Party solutions include Kofax, YSoft and more19Comes with Secure Print+, Barcode Print+NFC for secure authenticationAvailable under a managed print service (MPS) contract
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews