‹ Prev
Next ›
Brother HL-L8230CDW A4 Wireless Colour Laser Printer HLL8230CDWQJ1
Call For Availabilty
- Print up to 30 pages per minute
- 2-Sided print, up to 12 sides per minute
- 6.8cm Colour touchscreen
- 5GHz WiFi and USB
- Comes with 1,000 black, 1,000 colour page yield toners, 4,500 black, 4,000 colour maximum yield available
- Compatible with Brother and 3rd Party solutions
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Print technology | LED |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 30 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 30 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 12.5 s |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 2 |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7 |
| Country of origin | Vietnam |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Folio, Legal, Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP, WPA3-EAP, WPA3-SAE |
| Internal memory | 512 MB |
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 6.78 cm (2.67") |
| Control type | Touch |
| Power consumption (printing) | 560 W |
| Power consumption (ready) | 70 W |
| Power consumption (off) | 0.04 W |
| Width | 535 mm |
| Depth | 370 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
The space-saving HL-L8230CDW professional colour LED printer.Ideal for businesses, this user-friendly, wireless printer quietly delivers high-quality documents at speed without interruption. Featuring the latest industry-standard security, alongside the flexibility to tailor the device to suit you and your business, you can be confident that the HL-L8230CDW meets the needs of the most demanding office.Print directly from desktop or mobile app512MB Internal memory250 Sheet paper input trayAvailable under a managed print service (MPS) contract
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews