‹ Prev
Next ›
Brother HL-L9430CDN A4 Colour Laser Printer HLL9430CDNZU1
2 Stock Available
- Integrated NFC reader
- Gigabit network as standard with optional 2.4/5GHz Wi-Fi module
- Expandable memory capacity (USB flash drive not included)
- Optional Mailbox and Staple Finisher
- Fully compatible with 3rd party print management and document management solutions including Kofax, YSoft
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 10 s |
| Maximum duty cycle | 12000 pages per month |
| Page description languages | PCL 5c, PCL 5e, PCL 6 |
| Recommended duty cycle | 520 - 2600 pages per month |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 520 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Glossy paper, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL |
| Custom media width | 76.2 - 215.9 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 64 - 105 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 60 - 230 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Sound pressure level (printing) | 56.5 dB |
| Sound pressure level (quiet mode) | 53 dB |
| Sound power level (printing) | 6.88 dB |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 8.89 cm (3.5") |
| Control type | Touch |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
High-quality, cost effective professional colour printing with premium results. Built for business, this device is designed to deliver enterprise level performance whilst providing a competitive total cost of ownership. With high-speed, glossy colour printing you can rely on combined with the flexibility to be tailored to your specific business needs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews