‹ Prev
Next ›
Brother LC-521Bk Black Ink Cartridge LC521BK
14 Stock Available
- High quality genuine Brother LC521BK black pigment ink cartridge
- LC521BK Prints 500 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Pigment ink produces sharp, detailed prints. Ideal for images and documents
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC521BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC521 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC521VAL
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J1260W, DCP-J1310DW, DCP-J1313DW, DCP-J1360DW, DCP-J1460DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 500 pages |
| Width | 10 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 17.3 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 50 g |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC521BK black premium pigment ink cartridge is formulated to deliver exceptional sharp text quality when printing documents.\nBrother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.Genuine Brother LC521BK ink cartridge - worth it every time\n
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews