‹ Prev
Next ›
Brother LC422XLBK Inkjet Cartridge High Yield Black LC422XLBK
120 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J5340DW - MFC-J5740DW - MFC-J6940DW - MFC-J6540DW - MFC-J5345DW
- MFC Inkjet: MFC-J6940DW - MFC-J5345DW - MFC-J5740DW - MFC-J6590DW - MFC-J5340DW - MFC-J6540DWE - MFC-J5340DWE Ecopro - MFC-J6540DW
- Brother
- Black High Yield inkjet cartridge
- compatible with MFC-J5340DW / MFC-J5345DW / MFC-J5740DW / MFC-J6540DW & MFC-J6940DW
- 3000 page yield
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J5340DW MFC-J5345DW MFC-J6940DW MFC-J5740DW MFC-J6540DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 3000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 50 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 114 g |
| Package weight | 152 g |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 324.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother high yield black LC422XLBK ink cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. \n\nBrother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n \nGenuine Brother LC422XLBK high yield ink cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: KFA41BK26Call For Availabilty
-
Product Code: KF019096970 Stock Available
-
Product Code: KF105029169 Stock Available
-
Product Code: BA8156180 Stock Available
-
Product Code: BA8156099 Stock Available
-
Product Code: BA81559101 Stock Available
-
Product Code: JY341175 Stock Available
-
Product Code: BC100023041 Stock Available
-
Product Code: BC101142582 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: KFA41BK26Call For Availabilty
-
Product Code: KF019096970 Stock Available
-
Product Code: KF105029169 Stock Available
-
Product Code: BA8156180 Stock Available
-
Product Code: BA8156099 Stock Available
-
Product Code: BA81559101 Stock Available
-
Product Code: JY341175 Stock Available
-
Product Code: BC100023041 Stock Available
-
Product Code: BC101142582 Stock Available