‹ Prev
Next ›
Brother LC427Y Inkjet Cartridge Yellow LC427Y
14 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J5955DW - HL-J6010DW - MFC-J6959DW - MFC-J6955DW - MFC-J6957DW
- MFC Inkjet: MFC-J6959DW - MFC-J5955DW - MFC-J6957DWT - MFC-J6950 - MFC-J6955DW - MFC-J6957DW
- HL: HL-J 6010DW
- Brother
- Yellow inkjet cartridge
- compatible with MFC-J5955DW / MFC-J6955DW / MFC-J6957DW
- 1500 page yield
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | CJ5955/6955/57DW/HLJ6010DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 18 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 158 mm |
| Weight | 61 g |
| Package weight | 83 g |
| Pallet gross height | 19.2 cm |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 284 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother yellow LC427Y Ink Cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. \n\nBrother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n \nGenuine Brother LC427Y ink cartridge - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews