‹ Prev
Next ›
Brother LC521VAL Ink Cartridge CMYK Value Pack LC521VAL
49 Stock Available
- High quality genuine Brother LC521VAL ink cartridge multipack
- Black and colour cartridges print 500 pages each in accordance with ISO/IEC 24711
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC521VAL original ink cartridges protects your printer warranty
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-J1260W, DCP-J1310DW, DCP-J1313DW, DCP-J1360DW, DCP-J1460DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 500 pages |
| Colour ink page yield | 500 pages |
| Width | 10 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package height | 109.5 mm |
| Package weight | 220 g |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
The Brother LC521VAL multipack (including black, cyan, yellow and magenta ink cartridges), ensuring consistent, high-quality printouts from start to finish. With our precisely formulated inks, your printer will perform at its best throughout its lifespan.The LC521BK black ink cartridge in this multipack contains pigment ink, designed to deliver exceptional sharp text quality when printing documents.Brother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.Genuine Brother LC521VAL ink cartridges – worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews