‹ Prev
Next ›
Brother LC527VAL Ink Cartridge Value Pack CMYK LC527VAL
32 Stock Available
- High quality genuine Brother LC527VAL ink cartridge multipack
- Black cartridge prints 1,300 pages. Cyan, magenta and yellow print 900 pages each in accordance with ISO/IEC 24711.
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- Pigment ink produces sharp, detailed prints. Ideal for images and documents
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC527VAL original ink cartridges protects your printer warranty
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Value pack |
| Compatibility | MFC-J4350DW, MFC-J4550DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 1300 pages |
| Colour ink page yield | 900 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Product colour | Multicolour |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package height | 109.5 mm |
| Package weight | 230 g |
| Package type | Hanging box |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC527VAL multipack (including black, cyan, yellow and magenta pigment ink cartridges), is formulated to produce vibrant colours and sharp text. Whether you are printing images, presentations, or documents, they enhance overall print quality.\n\nBrother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.\n\nGenuine Brother LC527VAL ink cartridges - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews