‹ Prev
Next ›
Brother MFC-L2827DWXL A4 4-in-1 Wireless Mono Laser Printer MFCL2827DWXLZU1
2 Stock Available
- Wireless network & USB ready A4 mono laser multifunction printer scanner copier & fax
- includes 3 year warranty & 2 x 3
- 000 page yield toners
- 32 pages per minute
- 1200 x 1200 dpi resolution
- 250 sheet paper tray & 50 sheet ADF
- 128MB memory
- duplex and booklet printing
- 2 line LCD control panel
Product Details
General Information
| Colour | Grey/Black |
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 16 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 8.5 s |
| Copying | Mono copying |
| Duplex copying | No |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Scanning | Mono scanning |
| Duplex scanning | No |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | E-mail, E-mail Server, File, Network folder |
| Faxing | Mono faxing |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Maximum duty cycle | 2500 pages per month |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 1 |
| Printing colours | Black |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 120 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Labels, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Custom media width | 105 - 216 mm |
| Custom media length | 147 - 356 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 230 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Benefit from 6,000 inbox toner prints and a 3 year peace of mind guarantee with the all in box print bundle. Work smarter from anywhere at home or in the office with the easily connected Brother MFC-L2827DWXL. Hosting a range of efficiency-boosting features, this all-in-one mono laser printer saves you time with fast flawless printing and quick scan speeds, automatic 2-sided print, fax capability, a generous paper tray capacity and large automatic document feeder. Get set up with ease and download the Brother Mobile Connect App, enabling you to print and scan from virtually anywhere.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews