‹ Prev
Next ›
Brother MFC-L6710DW A4 4-in-1 Wireless Mono Laser Printer MFCL6710DWQK1
1 Stock Available
- Large 17.8cm colour touchscreen
- 2GB Internal memory with optional secure USB storage
- Comes with 11,000 page yield toner,25,000 page maximum yield available
- Compatible with Brother and 3rd Party solutions include Kofax, YSoft and more
- Comes with Barcode Print+, Secure Print+ and Dedicated UI
- NFC for secure authentication
- Available under a managed print service (MPS) contract
Product Details
General Information
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Time to first page (black, normal) | 6.7 s |
| Secure printing | Yes |
| Copying | Mono copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 1200 x 600 DPI |
| Maximum copy size | A4 |
| Scanning | Mono scanning |
| Duplex scanning | Yes |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan to | E-mail, E-mail Server, FTP, OCR, USB |
| Faxing | Mono faxing |
| Duplex faxing | Yes |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Number of print cartridges | 1 |
| Printing colours | Black |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 6 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 520 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 80 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Folio, Legal, Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Custom media width | 105 - 215.9 mm |
| Custom media length | 147.3 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 230 g/m² |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Our most advanced, high-performing mono laser multifunctional device. Ideal for high volume users, this intelligent device is designed to deliver a user-friendly, professional experience with exceptional printing and super-fast scanning that your business can depend on. This flexible model comes with Barcode Print+, Secure Print+ and Dedicated UI, so that you can tailor this printer to your specific business needs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews