‹ Prev
Next ›
Brother P-Touch TZe Lam Tape Cassette 18mm x 8m Black on White Tape TZE241
189 Stock Available
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 20 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 51 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Package weight | 77 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 261 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.8 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Compatible with a wide range of Brother’s P-touch printers, this genuine laminated TZe-241 labelling tape cassette is especially versatile thanks to its easy-to-read black and white colour – so it comes in useful around the home, office and in other workplaces.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews