‹ Prev
Next ›
Brother TN-241BKTWIN Toner Cartridge Black Twinpack TN241BKTWIN
2 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-9020CDW - DCP-9015CDW
- HL: HL-3150CDN - HL-3140CW - HL-3170CDW - HL-3150CDW
- Laser Printer: MFC-9140CDN - DCP-9015CDW - HL-3150CDW - HL-3170CDW - MFC-9330CDW - DCP-9020CDW - MFC-9340CDW - DCP-9140CDN - HL-3140CW
- MFC Laser: MFC-9140CDN - MFC-9330CDW - MFC-9130CW - MFC-9335CDW - MFC-9340CDW
- Brother
- Each laser toner cartridge prints 2,500 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- High quality genuine Brother TN241BKTWIN toner cartridge twin pack
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother TN241 original laser toners protects your printer warranty
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Twin pack |
| Compatibility | DCP-9015CDW DCP-9015CDW DCP-9020CDW DCP-9020CDW HL-3140CW HL-3140CW HL-3150CDW HL-3150CDW HL-3170CDW HL-3170CDW MFC-9140CDN MFC-9140CDN MFC-9330CDW MFC-9330CDW MFC-9340CDW MFC-9340CDW |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 2500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Country of origin | China |
| Width | 389 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 207 mm |
| Weight | 850 g |
| Package weight | 1.47 kg |
| Certification | ISO/IEC 19798 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 167 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Designed specifically for your printer, the genuine Brother TN241BKTWIN toner value pack, gives you two black toner cartridges in one handy pack, each printing up to 2,500 pages. Compatible with a range of printers, our easy to install cartridges will help you produce long-lasting documents that won’t smudge or fade over time. Brother consider the environmental impact at every stage of your laser toner cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN241BKTWIN laser toner cartridges – worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews