‹ Prev
Next ›
Brother TN-2420TWIN Toner Cartridge HY Black Twinpack TN2420TWIN
39 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-L2510D - DCP-L2537DW - DCP-L2530DW - DCP-L2550DN
- HL: HL-L2370DN - HL-L2310D - HL-L2350DW - HL-L2357DW - HL-L2375DW
- Laser Printer: HL-L2350DW - HL-L2375DW - MFC-L2750DW - HL-L2310D - MFC-L2710DN - DCP-L2530DW - MFC-L2710DW - DCP-L2510D - HL-L2370DN - MFC-L2730DW
- MFC Laser: MFC-L2710DW - MFC-L2730DW - MFC-L2750DW - MFC-L2710DN - MFC-L2710DWF - MFC-L2735DW - MFC-L2710
- Brother
- Each laser toner cartridge prints 3,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- High quality genuine Brother TN2420TWIN high yield toner cartridge twin pack
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother TN2420 original laser toner protects your printer warranty
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Twin pack |
| Compatibility | DCP-L2530DW DCP-L2510D HL-L2375DW HL-L2370DN HL-L2350DW HL-L2310D MFC-L2750DW MFC-L2730DW MFC-L2710DW MFC-L2710DN |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 188 mm |
| Depth | 178 mm |
| Height | 354 mm |
| Weight | 896 g |
| Package weight | 1.55 kg |
| Certification | ISO/IEC 19752 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.5 cm |
| Pallet gross weight | 177.4 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Designed specifically for your printer, the genuine Brother TN2420TWIN high yield toner value pack, gives you two black toner cartridges in one handy pack, each printing up to 3,000 pages. Compatible with a range of printers, our easy to install cartridges will help you produce long-lasting documents that won’t smudge or fade over time. Brother consider the environmental impact at every stage of your laser toner life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN2420TWIN laser toner cartridges – worth it every time.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews