‹ Prev
Next ›
Brother TN-248BK Toner Cartridge Black TN248BK
11 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: MFC-L3760CDW - HL-L8240Cdw - MFC-L3740CDW - MFC-L8390CDW - HL-L8230Cdw - MFC-L8340CDW
- Brother
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-L3760CDW, HL-L8230CDW, HL-L8240CDW, HL-L3220CW, DCP-L3560CDW, MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 110 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 389 mm |
| Weight | 358 g |
| Package weight | 780 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Pallet gross weight | 185.4 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
The Brother TN-248BK toner has been expertly engineered to guarantee a flawless printing experience every time. Our genuine supplies like the TN-248BK provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty At Brother we take sustainability seriously, which is why we consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-248BK toner - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews