‹ Prev
Next ›
Brother TN-249C Toner Cartridge Ultra High Yield Cyan TN249C
2 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: MFC-L8390CDW - MFC-L8340CDW
- Brother
- Compatible with: Brother HL-L8230CDW, HL-L8240CDW, MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW
- Page yield: up to 4,000
- Colour: Cyan
- Ultra high yield
- Laser toner cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HL-L8240CDW, HL-L8230CDW, MFC-L8390CDW, MFC-L8340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 4000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 110 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 389 mm |
| Weight | 396 g |
| Package weight | 819 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Pallet gross weight | 194 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Print for longer and keep productivity high with the Brother TN-249C super high yield toner. Engineered by our experts to guarantee that high-quality prints are delivered quickly and effortlessly. Genuine supplies like the TN-249C provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty.\n\nBrother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible.\n\nGenuine Brother TN-249C toner - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews