‹ Prev
Next ›
Brother TN-2510XXL Toner Cartridge Super High Yield Black TN2510XXL
7 Stock Available
- Prints up to 5,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother black toner cartridge TN2510XXL
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to consistently produce perfect prints, saving you time and money
- Brother's genuine TN2510XXL original laser toner cartridge protects your printers warranty
- Expertly engineered to keep your printer performing at its best
- TN2510XXL is an super high yield toner cartridge, reducing your cost per page
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-L2960DW, HL-L2865DW, MFC-L2980DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 124 mm |
| Depth | 176 mm |
| Height | 356 mm |
| Weight | 550 g |
| Package width | 124 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 356 mm |
| Package weight | 903 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Pallet gross weight | 131.4 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
This genuine replacement TN2510XXL super high yield black toner cartridge is expertly designed to consistently produce sharp, clear printouts. Compatible with a range of printers, our easy to install cartridges work seamlessly with your Brother device to produce long-lasting documents that won’t smudge or fade over time. Brother consider the environmental impact at every stage of your toner cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Print up to 5,000 pages with this genuine Brother TN2510XXL laser toner cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews