‹ Prev
Next ›
Brother TN-3600XL Toner Cartridge High Yield Black TN3600XL
1 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: MFC-L6710Dw - DCP-L5510Dw - MFC-L5710dn - MFC-L6915Dn - HL-L5215DN - MFC-L6910Dn - HL-L6410Dn - HL-L5210Dn - MFC-L5715Dn - HL-L5210Dw - HL-L6210Dw - HL-L6415DN - MFC-L5710Dw
- Brother
- Prints up to 6,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HL-L6210DW, HL-L5210DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 150 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 361 mm |
| Weight | 614 g |
| Package weight | 1.21 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 85.9 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
The Brother TN-3600XL high yield toner has been expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-3600XL provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-3600XL high yield toner - Flawless printing you can rely on.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews