Brother TN-3600XXL Toner Cartridge Extra High Yield Black TN3600XXL
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: MFC-L6910Dn - MFC-L5715Dn - MFC-L5710Dw - HL-L6210Dw - MFC-L6915Dn - MFC-L5710dn - HL-L6410Dn - HL-L6415DN - HL-L5215DN - DCP-L5510Dw - MFC-L6710Dw - HL-L5210Dw - HL-L5210Dn
- Brother
- Prints up to 11,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HL-L6210DW, HL-L5210DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 11000 pages |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 150 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 361 mm |
| Weight | 728 g |
| Package weight | 1.31 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.8 cm |
| Pallet gross weight | 99.6 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
The Brother TN-3600XXL super high yield toner has been expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-3600XXL provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty. The TN-3600XXL prints up to 11,000 pages helping to boost productivity in your office as you can print for longer without interruption. Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-3600XXL super high yield toner - worth it every time.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TX89209513 Stock Available
-
Product Code: HT0111780 Stock Available
-
Product Code: KF105028728 Stock Available
-
Product Code: KF023401507 Stock Available
-
Product Code: KF022171672 Stock Available
-
Product Code: KF0110812364 Stock Available
-
Product Code: KF260451568 Stock Available
-
Product Code: KF23011213 Stock Available
-
Product Code: KF26056Call For Availabilty
-
Product Code: BC100022694 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: TX89209513 Stock Available
-
Product Code: HT0111780 Stock Available
-
Product Code: KF105028728 Stock Available
-
Product Code: KF023401507 Stock Available
-
Product Code: KF022171672 Stock Available
-
Product Code: KF0110812364 Stock Available
-
Product Code: KF260451568 Stock Available
-
Product Code: KF23011213 Stock Available
-
Product Code: KF26056Call For Availabilty
-
Product Code: BC100022694 Stock Available