‹ Prev
Next ›
Brother TN-243M Toner Cartridge Magenta TN243M
19 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-L3210CW
- Laser Printer: HL-L3230CDW - HL-L3270CDW - MFC-L3770CDW - HL-L3210CW - DCP-L3550CDW - MFC-L3710CW - MFC-L3730CDN - MFC-L3750CDW - DCP-L3510CDW
- Brother
- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother Magenta toner cartridge TN-243M
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-243C original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-243 toner cartridges are available as a more economical multipack - TN-243CMYK
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | DCP-L3510CDW DCP-L3550CDW HL-L3210CW HL-L3230CDW HL-L3270CDW MFC-L3710CW MFC-L3730CDN MFC-L3750CDW MFC-L3770CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1000 pages |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 107 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 388 mm |
| Weight | 408 g |
| Package weight | 770 g |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 162.7 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-243M Laser toner cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TX89209479 Stock Available
-
Product Code: BA8198316 Stock Available
-
Product Code: BA7874542 Stock Available
-
Product Code: KF105028263 Stock Available
-
Product Code: KF022171596 Stock Available
-
Product Code: HPCF237A18 Stock Available
-
Product Code: KF260451317 Stock Available
-
Product Code: KF23011144 Stock Available
-
Product Code: KF26056Call For Availabilty
-
Product Code: BC100022419 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: TX89209479 Stock Available
-
Product Code: BA8198316 Stock Available
-
Product Code: BA7874542 Stock Available
-
Product Code: KF105028263 Stock Available
-
Product Code: KF022171596 Stock Available
-
Product Code: HPCF237A18 Stock Available
-
Product Code: KF260451317 Stock Available
-
Product Code: KF23011144 Stock Available
-
Product Code: KF26056Call For Availabilty
-
Product Code: BC100022419 Stock Available