‹ Prev
Next ›
Brunswick Deluxe With Arms Black Frame With Castors Black Fabric Back Bespoke Colour Seat Bergamot Cherry
Call For Availabilty
Non-Returnable
- Generously Sized
- Deep Padded Seat Pad
- Contoured backrest
- Lightweight robust frame
- Integrated Polyurethane Armrests
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 470mm |
| Dimensions | 620x510x830mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg with Castors |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 480mm |
| Style | Visitors Chair |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 14kg |
Product Information
| Brand | Brunswick |
| Type | Visitor Seating |
Description
Make meetings a pleasure with the generously proportioned Brunswick Deluxe chair with its extra large backrest, deeply upholstered big seat and stylish wave shaped armrests.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews