‹ Prev
Next ›
Brunswick Deluxe With Arms Black Frame With Castors Bespoke Colour Back And Seat Ginseng Chilli
Call For Availabilty
Non-Returnable
- Generously Sized
- Deep Padded Seat Pad
- Contoured backrest
- Lightweight robust frame
- Integrated Polyurethane Armrests
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 470mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 620x510x830mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg with Castors |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 14kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Height | 480mm |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Depth | 480mm |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Brunswick |
| Type | Visitor Seating |
Description
Make meetings a pleasure with the generously proportioned Brunswick Deluxe chair with its extra large backrest, deeply upholstered big seat and stylish wave shaped armrests.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews