‹ Prev
Next ›
Brunswick Deluxe With Arms Chrome Frame With Castors Mesh Back Bespoke Colour Seat Myrrh Green
60 Stock Available
Non-Returnable
- Generously Sized
- Deep Padded Seat Pad
- Contoured backrest
- Lightweight robust frame
- Integrated Polyurethane Armrests
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh Back Chair |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Back Width | 480mm |
| Back Height | 380mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 640x510x830mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg with Castors |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 14kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Height | 480mm |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Depth | 480mm |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Brunswick |
| Type | Visitor Seating |
Description
Make meetings a pleasure with the generously proportioned Brunswick Deluxe chair with its extra large backrest, deeply upholstered big seat and stylish wave shaped armrests.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews