‹ Prev
Next ›
Canon AS-120 II 12 Digit Desktop Calculator Black 4722C002
60 Stock Available
- 12-digit semi-desktop calculator
- Stylish design and large LCD angled display
- Dual powered (battery and solar)
- Mark up, reverse and grand total memory function
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Form factor | Desktop |
| Type | Display |
| Product colour | Black |
| Cover | No |
| Housing material | Recycled plastic |
| Control type | Buttons |
| Tax calculation | Yes |
| Symbolic notation | Square root |
| Conversion between | Decimal, Percent |
| Digits | 12 digits |
| Display type | LCD |
| Display tilting | Yes |
| Display size (HxV) | 18.5 x 4.8 mm |
| Power source | Battery/Solar |
| Battery type | LR44 |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after | 8 min |
| Width | 144 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 29 mm |
| Weight | 104 g |
| Manual | Yes |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Calculator |
Description
The AS-120 II is a desktop calculator with a 12-digit upright angled display. It also supports mark-up and reverse functions. The impressive grand total memory function means your complex calculations are made easy by saving up the subtotals after each calculation and computing the accumulated totals with a single touch. Some parts of the AS-120 II calculator have been manufactured from recycled Canon product material.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews