‹ Prev
Next ›
Canon i-SENSYS MF842Cdw A4 4-in-1 Wireless Colour Laser Printer 6162C011
Call For Availabilty
Non-Returnable
- Colour scanner: up to 600 x 600 dpi resolution (optical)
- Colour Copier: up to 600 x 600 dpi
- Print resolution: up to 1200 x1200 dpi
- Print speed: up to 38ppm (A4)
- Secure, sustainable and productive multifunctional device with intuitive user interface
- Print, copy, scan and fax
- 17.8mm LCD colour touch screen
- Paper input: up to 2,300 sheets
- Automatic duplex printing
- Fax receive mode: Fax only, Fac/Tel Auto Switch, Net Switch, Answer Mode, manual
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A3) | 38 ppm |
| Warm-up time | 4 s |
| Time to first page (black, normal) | 7.19 s |
| Time to first page (colour, normal) | 8.67 s |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 4 mm |
| Secure printing | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printer fonts | Barcode |
| Total number of input trays | 3 |
| Total output capacity | 200 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 550 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 3 input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Maximum input capacity | 750 sheets |
| Maximum output capacity | 200 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Heavy paper, Matte paper, Photo paper, Plain paper, Postcard, Recycled paper, Thin paper |
| Maximum print size | 216 x 355 mm |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Network ready | Yes |
| Internal storage capacity | 2 GB |
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Power consumption (printing) | 701 W |
| Power consumption (max) | 1500 W |
| Power consumption (standby) | 40.6 W |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Ink |
Description
In the office or at home, keep pace with digital transformation Fast and flexible working with enhanced collaboration boosts productivity, wherever you are. Move securely between working environments with customised controls, advanced connectivity and an intuitive user experience.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews