‹ Prev
Next ›
Canon LS-122TS Desktop Calculator Multicoloured 2470C002
Call For Availabilty
- 12 Digit Functions
- Upright Angled Display
- Tax Calculation
- Metal Faceplate
- Cost-sell Margin
- Sign Change
- Memory Keys
- Solar & Battery Powered
Product Details
General Information
| Colour | Multicolour |
| Form factor | Desktop |
| Type | Display |
| Product colour | Grey |
| Cover | No |
| Housing material | Metal |
| Control type | Buttons |
| Tax calculation | Yes |
| Profit calculation | Yes |
| Digits | 12 digits |
| Display type | LCD |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | LR44 |
| Battery technology | Alkaline |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after | 7 min |
| Width | 106 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 113 g |
| Harmonized System (HS) code | 84701000 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Calculator |
Description
The LS-122TS features a 12-digit LCD display with functions such as tax calculations, cost-sell margin and constant calculation. The LS-122TS is solar and battery powered. It also includes a replaceable battery for added convenience.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews