‹ Prev
Next ›
Canon PGI-580XL Ink Cartridge High Yield Pigment Black 2024C001
69 Stock Available
- Works with Original
- Canon
- Inkjet Printer: PIXMA TS6151 - PIXMA TS8150 - PIXMA TS8252 - PIXMA TS9155 - PIXMA TR7550 - PIXMA TS6251 - PIXMA TS6350 - PIXMA TS6350A - PIXMA TS6351 - PIXMA TS8152 - PIXMA TS8352 - PIXMA TS9551C - PIXMA TR8550 - PIXMA TS6150 - PIXMA TS6250 - PIXMA TS8151 - PIXMA TS8250 - PIXMA TS8251 - PIXMA TS8350 - PIXMA TS9550 - PIXMA TS705 - PIXMA TS705a - PIXMA TS8350a - PIXMA TS8351 - PIXMA TS9150 - PIXMA TR7650 - PIXMA TS9550A
- PIXMA: TS8152
- Canon
- Long-lasting pigment black ink
- Rich, deep blacks printing
- Clear and crisp text
- Affordable price
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges²
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time²
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress²
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Canon |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | PIXMA TS6150, PIXMA TS6151, PIXMA TS8150, PIXMA TS8151, PIXMA TS8152, PIXMA TS9150, PIXMA TS9155, PIXMA TR7550, PIXMA TR8550, PIXMA TS6250, PIXMA TS6251, PIXMA TS9550, PIXMA TS9551C, PIXMA TS8250, PIXMA TS8251, PIXMA TS8252, PIXMA TS705, PIXMA TS8350, PIXMA TS8351, PIXMA TS8352, PIXMA TS6350, PIXMA TS6351 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 400 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 18.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | PGI-580XL PGBK |
| Country of origin | Japan |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Ink |
Description
This high yield 18.5ml pigment black ink is used for printing high quality documents on plain paper and ensures crisp, sharply defined fonts for perfect text. Print up to 400 A4 pages with a standard black ink cartridge at ISO/IEC 24711¹ standard.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews