‹ Prev
Next ›
Canon PIXMA TS3750i A4 3-in-1 Wireless Colour Inkjet Printer 6671C008
Call For Availabilty
- PIXMA Print Plan
- Easy ink replacement
- Cloud Print and Scan
- Clear screen
- Crisp and clear
- Stay connected
Product Details
General Information
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Manual |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 7.7 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 4 ipm |
| Borderless printing | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Maximum copy resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum number of copies | 20 copies |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | Cloud |
| Faxing | No |
| Duplex functions | Not supported |
| Number of print cartridges | 2 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Vietnam |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 60 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,13x13 |
| Borderless printing media sizes | 10x15, 13x18, 13x13 |
| Custom media width | 85 - 215.9 mm |
| Custom media length | 127 - 676 mm |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | InkJet |
Description
Print, copy and scan with our entry-level multifunction printer for home and office, compatible with PIXMA Print Plan for inks delivered directly to your door so you never run out. PIXMA TS3750i Series super-simple to set up and use. Print, copy, scan: it’s so easy! Compact, affordable and easy to use, PIXMA TS3750i Series the perfect all-rounder and is compatible with PIXMA Print Plan, a monthly subscription for inks based on pages printed. Sharp printing for text and photos, you can even print from your smartphone.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews