‹ Prev
Next ›
Canon TS-1200TSC 12 Digit Desktop Calculator Multicoloured 2468C002
27 Stock Available
- 12-digit display
- Tax Calculation
- Business Calculation
- Currency Conversion
- Adjustable display for easy viewing
- Allow users to include or exclude assigned tax rate to calculation
- Performs cost, selling price and profit margin calculations
- Part-manufactured from recycled Canon product plastics, equal of more than 20% by plastic weight
Product Details
General Information
| Colour | Multicolour |
| Form factor | Desktop |
| Type | Basic |
| Product colour | Metallic |
| Cover | Yes |
| Housing material | Metal |
| Control type | Buttons |
| Wrist rest | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Currency converter | Yes |
| Tax calculation | Yes |
| Digits | 12 digits |
| Display type | LCD |
| Display tilting | Yes |
| Display size (HxV) | 108.8 x 26.6 mm |
| Display number of lines | 1 lines |
| Backlight display | No |
| Easy-to-read display | Yes |
| Power source | Battery |
| Width | 179 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 18 mm |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 84701000 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Calculator |
Description
TS-1200TSC Overview Introducing the new Canon TS-1200TSC desktop calculator. The TS-1200TSC features a 12-digit adjustable LCD display and a variety of commands, such as tax functions, currency conversion, and business calculations. Boasting a metal faceplate and a large LCD display, the TS-1200TSC is the ideal calculator for any school or home office setting.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews