‹ Prev
Next ›
Carmen Wooden Leg Visitor Chair Bespoke Copper Fabric
329 Stock Available
Non-Returnable
- Solid natural wood frame
- Bespoke fabric
- Floor protectors
- Double curvature comfort back
- Stylish shaped armrests
- Waterfall front seat
Select Product Options
Colour: Bespoke Copper
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Back Height | 420mm |
| Back Width | 480mm |
| Chair Colour | Copper |
| Dimensions | 640x580x900mm |
| Frame | Wood Frame |
| Recommended Weight Limit | 125kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 17kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Height | 490mm |
| Style | Visitors Chair |
Product Information
| Brand | Carmen |
| Type | Visitor Seating |
Description
The natural beauty of wood is emphasised with the Carmen chair that has a solid timber frame mounted by a stunning seat and back design with integral armrests, Timeless elegance for any office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews