‹ Prev
Next ›
Cherry AKC8200 Hygiene Keyboard with Integrated Smartcard Reader Black AKC8200FUVB/UK
12 Stock Available
- ntegrated PC/SC smart card reader
- PC/SC compatible
- CCID compatible
- LED indicator for Chipset
- Keyfield protected against dirt and splash water
- Gemalto Chipset CR 20
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Recommended usage | Medical |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Actuation force | 60 g |
| On/off switch | Yes |
| Backlight | Yes |
| Product colour | White |
| Keyboard style | Straight |
| Island-style keyboard | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Protection features | Dust resistant, Splash proof |
| LED indicators | Activity |
| Cable length | 1.8 m |
| Phone dock | No |
| Retractable smartphone holder | No |
| Mobile device holder | No |
| Power source type | USB |
| Charging source | USB Type-A |
| Mouse included | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 452 x 164 x 63 mm |
| Keyboard weight | 920 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
Product Information
| Brand | CHERRY |
| Type | Keyboards |
Description
The AK-C8200 is high quality and highly reliable hygiene keyboard with a smartcard reader. It is particularly designed for the use at practioners and in hospitals. The key field is sealed by a silicone membrane and protected against the ingress of dirt and fluids. The integrated smartcard reader is the ideal solution for applications in the field of access control and data encryption with digital signature and online payment methods. The Gemalto Chipset stands for the highest level of compatibility and reliability with the default drivers included in BIOS and operating systems.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews