‹ Prev
Next ›
Cherry KW 9100 Slim Wireless Keyboard QWERTY UK Black/Grey JK-9100GB-2
Call For Availabilty
- Connection either via Bluetooth or 2.4 GHz wireless
- AES-128 encryption
- Built-in lithium rechargeable battery with USB-C connection
- Status LEDs for the CAPS LOCK, NUM and SCROLL keys
- Extra-small nano receiver for wireless operation
- Durable key labels
Product Details
General Information
| Colour | Black/Grey |
| Recommended usage | Universal |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard key switch technology | Cherry SX |
| Keyboard number of keys | 108 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Certification | CE, FCC, UKCA, China RoHS |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 1.2 m |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 650 mAh |
| Mouse included | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 440 x 130 x 15 mm |
| Keyboard weight | 675 g |
| Package width | 528 mm |
| Package depth | 166.5 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
Product Information
| Brand | CHERRY |
| Type | Keyboards |
Description
Quality meets design and innovation. The CHERRY KW 9100 SLIM is a silver-black version of the keyboard from the popular DW 9100 SLIM desktop set. As with the tried and tested desktop version, first-class workmanship, perfectly coordinated design and innovative functions come together.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews