‹ Prev
Next ›
Cherry KW 9200 Mini Wireless Keyboard JK-9250GB-2
8 Stock Available
- 4 transmission channels: Two Bluetooth 5.0 low energy channels, one 2.4 GHz wireless channel and one wired channel
- Extra-small nano receiver for wireless operation
- Removable USB-A to USB-C cable for data transfer and charging the lithium battery
- AES-128 encryption in Bluetooth and 2.4 GHz mode
- Includes transport bag made of recycled plastic
- Precise CHERRY SX scissor mechanism for an ideal operating feeling
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Recommended usage | Universal |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | 75% |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard key switch technology | Cherry SX |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Keyboard number of keys | 79 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Built-in memory | No |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rechargeable | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse included | No |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 295.49 x 129.03 x 15.86 mm |
| Keyboard weight | 442 g |
Product Information
| Brand | CHERRY |
| Type | Keyboards |
Description
Rechargeable multi-device compact keyboard with 2.4 GHz wireless, Bluetooth 5.0 and cable connection
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews