‹ Prev
Next ›
Climb-It Domed Feet Handy Step 2 Tread with Side Handrail Blue AAP21
5 Stock Available
Non-Returnable
- Manufactured from a strong tubular steel
- Anti-slip treads (380 x 180)
- Maximum load capacity of 150kg
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 540x540x1185mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Tread Size | 380x180mm |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Domed Feet Steps are manufactured from a strong tubular steel.
This range has anti-slip treads to ensure the user has efficient grip.
The domed feet have spring loaded castors which engage or disengage, depending on whether or not weight is applied.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews