‹ Prev
Next ›
Climb-It Tilt N Pull Steps 2 Tread Blue AAT02
5 Stock Available
Non-Returnable
- Manufactured from tubular steel
- Anti-slip treads (400W x 200D)
- Mobile on 2 x castors that are at the front, enabling the unit to be pushed or pulled
- Maximum load capacity of 150kg
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 480x610x1050mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Tread Size | 400x200mm |
| Weight | 10Kg |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Tilt & Pull Steps are manufactured from strong tubular steel.
This range has anti-slip treads to ensure the user has good grip.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews