- For A4 and foolscap literature
- Can be wall-mounted or hung over screens and partitions
- Wall mounting kit supplied - screen hanging bracket not included
- Can be combined to create tiered pockets
- Made from durable polystyrene
- W380 x H180 x D105mm
<
>
Deflecto Graphite Literature File Landscape A4+ CPO74YTGRA
Call For Availabilty
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST11634 Stock Available
-
Product Code: SV4196060 Stock Available
-
Product Code: KF2604010957 Stock Available
-
Product Code: KF260392300 Stock Available
-
Product Code: KF210011175 Stock Available
-
Product Code: KF02008178 Stock Available
-
Product Code: KF02004110 Stock Available
-
Product Code: KF32001752 Stock Available
-
Product Code: ES4580395 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Country of Origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 380x105x180mm |
| Orientation | Landscape |
| Material Thickness | 2.5mm |
| Pocket Size | A4 Pockets |
| Material | Polystyrene |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Weight | 303g |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Mounted |
Description
Display and organise your files efficiently with this Deflecto landscape literature file. Sold separately, extra files can be purchased to create a tiered filing system that can be wall-mounted or hung over screens and partitions. Great for attaching to a desk-adjacent wall, the files can be used to keep important documents organised and close at hand. Made from strong polystyrene, the files are larger than the average A4 can therefore can be used to file odd-sized documents.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
