‹ Prev
Next ›
Deluxe Semi-Circular Flip Top Table Silver Frame - Grey Oak
Ships in 1-3 Business Days
101 Stock Available
- Semi-circular flip-top table
- 25mm MFC desk top with ABS impact resistant, rigid plastic edging
- Scratch resistant tops
- Flip top to manoeuvre between tight spaces
- Tops nest together for more compact storage
- Mobile to allow quick easy configuration with lockable castors
- Size: 1600x800x725mm
- Semi circular tables 800mm deep with a fold away frame for easy storage
- Innovative release mechanism ensures the flipping action is controlled and easy to operate
- Tables nest together to manoeuvre between tight spaces and for compact storage
- Leg frames with curved foot rails available in silver, black and white
- 25mm table tops available in beech, oak, Kendal oak, Barcelona walnut, light grey, onyx grey, black, and white
- Flip top to manoeuvre between tight spaces and nest together
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Environment Support | FSC Certified |
| Folding | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x800x725mm |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | T-Leg |
| Height | 725mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Table Colour | Grey Oak |
| Top Material | 25mm Scratch Resistant |
| Shape | Semicircular Table |
| Size | 1600mm |
| Stackable | Yes |
| Standards | Conforms to EN 15372:2016 |
| Weight | 26.0kg |
| With Castors | Yes |
Product Information
| Brand | Dams |
| Type | Meeting Tables |
Description
Our deluxe flip top tables allow you to create dynamic spaces for people to easily meet and collaborate. The full tilting underframe and user friendly, pivoted release mechanism ensures a smooth, controlled flipping action, with heavy duty castors that lock securely into place when tables are in use, and allow for easy manoeuvrability when the flip top tables are nested together for convenient storage.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews