‹ Prev
Next ›
Desire Medium Executive Chair With Arms Black
Call For Availabilty
- Modern and stylish design
- Comfortable deep seat and backrest cushioning
- Twin lever infinite lock mechanism
- Panel backrest design
- Soft Bonded Leather
- Matching chrome 5 star base and arms
- Fixed arms with cushioned arm pads
Select Product Options
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Back Height | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 510mm |
| Chair Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 660x760x840-940mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 470-570mm |
| Seat Width | 500mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Weight | 15kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Desire |
| Type | Office Chairs |
Description
The Desire is a simple yet stylish executive chair. The split panel design backrest has deep cushioning whilst the Soft Bonded Leather upholstery is complimented perfectly against the polished chrome base and soft padded arms
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews